Witamy arrow Iwonicz Zdrój

Gmina Iwonicz

Gmina Iwonicz-Zdrój, to jeden z najpiękniejszych, najbardziej malowniczych zakątków województwa podkarpackiego. Położona na skraju Beskidu Niskiego odznacza się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, przyrodniczymi i klimatycznymi. Rozległe masywy leśne, będące pozostałością dawnej puszczy karpackiej, nie tylko wzbogacają pejzaż Iwonicza i południowych rejonów gminy, ale przede wszystkim decydują o istnieniu specyficznego mikroklimatu posiadającego leczniczy, uzdrowiskowy charakter

 Okolice Iwonicza Okolice Iwonicza Okolice Iwonicza Okolice Iwonicza

 

Spacja

 

Krótka historia Iwonicza

Dynamiczny rozwój, który nastąpił w XIX wieku, zawdzięcza Iwonicz swoim właścicielom - hrabiom Załuskim, którzy budując w pięknym parku pierwszy zakład kąpielowy i pensjonaty nadali mu charakter europejskiego kurortu. Większość budynków pochodzi z XIX wieku i są one bardzo dobrze zachowane.

Został utworzony pełny węzeł sanitarny, podniesiony standard nowe wyposażenie pokoi. W uzdrowisku przeważa styl szwajcarski. Obiekty charakteryzują się lekkością i pięknem.

 

Historia IwoniczaHistoria IwoniczaHistoria Iwonicza
 
 
W dwudziestoleciu międzywojennym Iwonicz stał się bardzo popularny wśród bywalców "wód" i taki pozostał do dziś. Poddany troskliwej opiece konserwatorskiej urzeka pięknem architektury Starego Pałacu, Starych Łazienek, Pijalni Wód Mineralnych, Domu Zdrojowego, Białego Orła i innych budynków. Równocześnie w początku lat osiemdziesiątych oddano do użytku jeden z najnowocześniejszych w Polsce Zakład Przyrodoleczniczy, który stworzył możliwość korzystania z wszystkich rodzajów zabiegów uzdrowiskowych. Obecnie corocznie leczy się i wypoczywa w uzdrowisku około 50 tys. osób.
 

  Historia Iwonicza Historia Iwonicza Historia Iwonicza

spacja

 

Iwonicz teraz

Profil leczniczy uzdrowiska jest bardzo szeroki i obejmuje neurologię, gastrologię, laryngologię, narządów ruchu, dróg oddechowych, skóry itp.

Kuracjusze mają do dyspozycji liczne sanatoria, ośrodki wczasowe, pensjonaty, szpital uzdrowiskowy, pijalnię wód mineralnych czy też nowoczesny zakład przyrodoleczniczy - w opiniach lekarzy, kuracjuszy i zwiedzających go gości zagranicznych uznany jest za najnowocześniejszy w kraju i dorównujący renomowanym obiektom tego typu za granicą.

Oprócz obiektów uzdrowiskowych Iwonicz Zdrój posiada świetrnie rozwiniętą bazę rekreacyjną i sportową (basen kąpielowy, korty tenisowe, wyciąg narciarski), obiekty rozrywkowe (kino, kawiarnie, muszla koncertowa) i gastronomiczne.

  Iwonicz teraz Iwonicz teraz Iwonicz teraz

 W poszczególnych miejscowościach gminy zachowały się ciekawe obiekty zabytkowe. W Iwoniczu drewniany kościół (konsekrowany w 1464 roku), pałac Załuskich (II połowa XIX w.), w Lubatowej godny obejrzenia jest neogotycki kościół parafialny (1912-1921), a w samym Iwoniczu-Zdroju zabytkowy charakter ma kompleks obiektów zdrojowych.

 

Spacja